38. Repraper dílna
14. 12. 2016Jako již tradičně, tak ani na 38. Repraper dílně se nedostalo na předem připravená témata (totiž na tisk 3D ozdob a vykrajovátek na vánoční cukroví). Místo toho přišla řeč na ucpávání hotendu při tisku PLA celokovovým hotendem a na hledání optimálních technologií pro tvorbu módní kolekce.
Ucpávání hotendu
Při tisku PLA celokovovým hotelem se může udělat „bambulka“, která zabrání dalšímu pohybu filamentu. Nepříjemné je, že tento problém nastává spíš u delších a složitějších tisků a jako naschvál ke konci tisku.
Příčinou je měknutí PLA již při průchodu heatbrakem, kdy při retrakcích se materiál natahuje jak žvýkačka. U kvalitních hotendů můžeme vyloučit mechanické důvody (např. chybně sestavený hotend, kdy filament neputuje hotendem po dokonalé přímce či hrubé vnitřní stěny heatbreaku). Problém pomohou vyřešit následující kroky:
- Kontrola mechanického stavu hotendu, především heatbraku. Jde o to, jestli heatbreak není ohnutý či dokonce nalomený a zda filament prochází celým hotendem plynule a bez drhnutí.
- Kápnout (opravdu jen kápnout!!!) trochu oleje do heatbraku.
- Zlepšit tepelný přechod mezi chladičem a heatbrakem, např. teplovodivou pastou.
- Vyměnit heatbrake za heatbrake s teflonovou vložkou (případně výměna celého hotendu). Zde je nutné velmi pečlivě hlídat, aby rozměry nového dílu odpovídaly typu hotendu (jde zejména o délku a průměr heatbraku), resp. tiskárně (průměr chladiče, celková výška hotendu).
Nicméně, heatbrake s teflonovou vložkou může dělat problémy při tisku vyššími teplotami (jde zejména o materiály ASA nebo nylon). Pokud často střídáte materiály, vyplatí se mít dvě tiskové hlavy (jednu s celokovovým heatbrakem, jednu s heatbrakem s teflonovou vložkou) a pro tisk používat vždy ten optimální hotend.
3D tisk a módní kolekce
Druhé téma se neslo v podstatně méně technickém duchu. V návaznosti na letošní přehlídku Fashion STL jsme společně s módní návrhářkou probírali možnosti a limity 3D tisku, a to jak z pohledu technologického, tak z pohledu ekonomického. Dlouhou debatu lze shrnout do několika bodů:
- 3D tisk dnes neumí poskytnout průhledné modely. Vždy je patrná struktura tisku, která láme procházející světlo. Na druhou stranu, tohoto efektu lze v módní kolekci využít.
- Při návrhu jakéhokoliv výrobku je nutné mít na paměti, jakým způsobem se bude každá jeho součástka vyrábět. (Tato zásada je pochopitelně platná obecně pro jakoukoliv uvažovanou technologii, nikoliv jen pro 3D tisk).
- V případě vstřikování do forem lze vytvořit univerzálnější několikadílné modely, které lze následně různě poskládat a využít tak hned pro několik součástí.
- Průhledné součásti je možné odlít ze speciálních pryskyřic, případně tvarovat z materiálu PET.
Každopádně, v této diskusi budeme pokračovat příští rok nad konkrétními návrhy.
[…] „klasická“ poradna. Znovu se probíraly problémy s tiskem PLA v celokovovém hotendu (viz minulá dílna) a dále, jaký filament je pro první pokusy optimální. Z naší zkušenosti vyplývá, že […]