40. 3D dílna

Čtyřicáté setkání příznivců 3D technologií bylo do značné míry výjimečné. Kromě již standardní poradny o problémech kolem 3D tisku dostali přítomní možnost trumfnout své 3D tiskárny a ukázat, co jsou sami schopni vytvořit s 3D perem vlastníma rukama.

Kreativní část dílny s 3D pery

K dispozici byla dvě univerzální 3D tisková pera MK0607, která umí pracovat s oběma základními materiály – PLA i ABS. Abychom překonali ostych přítomných, vyhlásili jsme soutěž o nejlepší 3D dílko vytvořené 3D tiskovým perem.
40-3D-Dilna-1
Šlo o zcela volnou soutěž. Soutěžící si tak vybíral materiál, barvu i model a účastnit se mohl každý příchozí bez ohledu na rasu, pohlaví, věk i politickou či jinou orientaci. 3D pera se nakonec s chutí chopil každý, jednotlivé výtvory najdete v galerii. A kdo zrovna nesoutěžil, využil svoji přítomnost k řešení svých potíží s 3D tiskem.

Ač datum přímo vybízelo k tématům spojeným se sv. Valentýnem, na konci kreativní 3D dílny jsme měli jen jedno jediné plastové 3D srdce. Návštěvníci rychle přešli od prvních 2D nápisů a kreseb na opravdové 3D objekty, jako jsou vánoční stromeček, pokus o Eiffelovu věž a hlavně “drátové” modely geometrických těles. Množství a nápaditost modelů tříčlennou porotu 3D Arény tak překvapila, že nakonec vyhlásila hned tři první místa. Všichni vítězové se nyní mohou chlubit originálním přívěskem s vlastním jménem, který jim byl na místě vytištěn z pružného Eco3D Flex filamentu a který si ještě na konci dílny odnesli.

40-3D-Dilna-2
40-3D-Dilna-3
40-3D-Dilna-4

Poradna 3D tisku

Asi největší problém 3D tisku, který se probíral na Dílně, byly pojezdy s lineárními ložisky. Ložiska bývají často zatuhlá a někdy dokonce při pohybu drhnou. Zásadní je ložiska kupovat z ověřených zdrojů a neplatí přitom, že český dodavatel = kvalita a Čína = šmejd – i u nás najdeme dodavatele, kteří vám s náležitou marží prodají ten nejpodřadnější a nejlevnější produkt, který po světě najdou. Naštěstí, na fórech reprap.org, c-n-c.cz či rebelove.org najdete jak dobré, tak špatné osobní zkušenosti s jednotlivými prodejci. Ale i kvalitní ložiska je nutné před nasazením ložiska řádně promazat a na pojezdové tyči náležitě “rozhýbat”. Na druhou stranu, ložiska by neměla mít na pojezdové tyči vůli, neboť i ta se velmi negativně projeví na kvalitě tisku.

Změna názvu dílny

Ještě poznámka k novému názvu našeho pravidelného setkávání. Původně Repraper dílna vznikla jako setkání zájemců o reprap tiskárny, ale během více než tří let jejího konání se záběr dílny rozšířil i o další oblasti 3D technologií, jako je skenování, odlévání či frézování. Loučit se se zavedeným názvem bylo pro nás těžké, nicméně jsme přesvědčeni, že nový název lépe vystihuje současný široký záběr činností, který se každé druhé úterý v měsíci na půdě spolku 3D Aréna řeší. Březnová Kreativní 3D dílna se bude věnovat problematice 3D skenování… Těšíme se na setkání s Vámi!