Prezentace pro KAIST a ETRI

6. února byla 3D Aréna, z.s. pozvána, aby se představila delegaci korejských výzkumných institucí KAIST a ETRI. Předmětem prezentace byla nejen propagační činnost spolku, tedy zejména 3Dexpo jako největší výstava 3D technologií v ČR jejíž součástí je i „Souboj 3D tiskáren“ či „Kreativní 3D dílna“, ale i její vývojová činnost zastoupená tiskárnou KRYAL Cube. Ta členy delegace zaujala svojí univerzálností a variabilitou, neboť tiskovou hlavu, která je schopna zpracovávat všechny materiály určené pro tisk FFF technologií, lze během pár minut vyměnit za hlavu s jinou tryskou nebo třeba za připravovaný extruder na čokoládu či gravírovací hlavu.

O tom, že Česká republika zaujímá jedno z předních míst v oboru aditivní výroby se členové delegace přesvědčili na vlastní kůži již krátce po svém příjezdu. Během polední pauzy mezi prezentacemi byli totiž všichni naskenováni skenerem 3D Sense a pak nastal pro členy spolku 3D Aréna závod s časem. Bylo totiž nutné všechny naskenované busty zkontrolovat, případné chyby skenování opravit, protože “Havraní” barva vlasů se ukázala pro skener až nestravitelná (naštěstí nebylo nutné členky delegace ostříhat). Pro tisk bust členů delegace jsme zvolili materiál PLA Light Diffusive od společnosti eco3Dfilament, neboť jeho přirozená barva a optické vlastnosti jej přímo předurčují pro dekorativní výtisky.
Busty doplňovaly přívěsky z červeného flexibilního materiálu. Opět šlo o jedinečné kousky, neboť přívěsky byly se jmény členů delegace a pochopitelně v korejské národní abecedě Hangul pro jejichž tvorbu bylo využito volně šířeného CAD software OpenSCAD. Korejci tak z Čech odjížděli nejen plni dojmů z malebné Prahy, ale také bohatší o svoji bustu a přívěsek s vlastním jménem.

O KAIST:
KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) je veřejná univerzita v Korejské republice. Byla založena v roce 1971 jako první korejská výzkumná instituce orientovaná na vědu a techniku. Dnes ji navštěvuje více než 10 000 studentů, její rožní rozpočet přes 765 milionů USD (asi 20 miliard Kč), 60% rozpočtu je přitom krytých výzkumnými kontrakty.
Úzce spolupracuje s Technical University of Denmark, Carnegie Mellon University, the Georgia Institute of Technology, Technische Universität Berlin a Technische Universität München. V žebříčku QS World University Rankings 2013/14 se KAIST umístil na 60. místě, Thomson Reuters prohlásil KAIST 10. nejinovativnější universitou na světě.

O ETRI:
ETRI (The Electronics and Telecommunications Research Institute, Výzkumný ústav elektroniky a telekomunikací) je výzkumné pracoviště založené v roce 1976 vládou Korejské republiky. Sídlí ve městě Daejeon asi 150 km jižně od hlavního města Soul.
Mezi hlavní úspěchy ústavu patří vývoj digitální telefonní ústředny a 4Mbitové DRAM (Dynamic Random Access Memory) v 80. letech 20. století, uzpůsobení technologie CDMA (Code Division Multiple Access) pro běžné použití v letech devadesátých a vývoj technologie 4G LTE Advanced. ETRI je držitelem více než 2500 patentů a zaměstnává na 1800 výzkumných pracovníků.