Fashion.STL 2016

3D tisk má dnes již mnoho využití v širokém spektru oborů. Jedním z oborů, kde se 3D tisk pomalu začíná zabydlovat, je už i módní návrhářství.

Podobně jako loni jsme se i letos na podzim zúčastnili akce Fashion STL – módní přehlídky, kde hlavní roli hrály oděvy a doplňky vytvořené právě metodou 3D tisku. Letos jsme na našich tiskárnách KRYAL Cube tiskli modely dokonce pro dva módní návrháře.

Největší model, který jsme letos vytiskli, byl černý krajkový korzet s límcem. Ten byl sešitý z přibližně deseti kousků jemné a detailní krajky vytištěné z flexibilního materiálu. Precizně navržené detaily kladly poměrně velké nároky na přesnost a spolehlivost tiskárny a flexibilní materiál, který se tiskne obtížně, tomu nikterak nepomohl. Nicméně vše se podařilo úspěšně dokončit ve výborné kvalitě a výsledek je velice působivý.

Druhým modelem stejné návrhářky byl přívěšek na krk ve tvaru kosti. Zde byl zvolen průsvitný materiál PLA (v provedení natural – čistý plast bez příměsí). Složitý tvar přívěsku pak vyžadoval, aby byl model tištěn „ve vzduchu“, tedy na polštáři z podpěr. Zde byl tisk poměrně jednoduchý a přímočarý, ale výsledku to nijak neubírá na eleganci.

Posledním modelem, který jsme pro letošní módní přehlídku realizovali, byly designové dámské boty. Zde šlo opět o pružný materiál a navíc bylo při tisku nutné použít i podpůrnou konstrukci, což u flexibilního materiálu není jednoduché. Největším oříškem pak byla finalizace výtisků, odstranění podpěr a začištění, aby bylo možné boty nosit. Vše se s úspěchem vydařilo a průsvitný materiál na výsledném výrobku působí velice netradičně a zajímavě.