3dexpo 2016

Od 10. do 13. května 2016 se uskutečnil na výstavišti PVA Expo v Praze Letňanech již třetí ročník 3dexpo – největší české výstavy a konference věnované osobním 3D tiskárnám. Letos výstavu navštívilo 1500 registrovaných a až několik tisíc neregistrovaných návštěvníků ze souběžně pořádných jarních průmyslových veletrhů. Hlavním organizátorem byl spolek 3D Aréna, z.s., který si klade za cíl popularizaci aditivní výroby a pořádání výstavy věnované 3D tisku je hlavním vyvrcholením celoročního snažení jeho členů. Mediálním partnerem se, stejně jako loni, stalo vydavatelství Nová Média.

Na výstavní ploše, která se letos rozrostla na téměř 700 metrů čtverečních, se návštěvníkům v hale 2D Letňanského výstaviště představilo 25 předních českých výrobců a dodavatelů 3D tiskáren, 3D skenerů, 3D tiskových materiálů a souvisejících služeb, z nichž mnozí nabízejí svoje produkty nejen u nás nebo v Evropě, ale i po celém světě.

Výstava 3D technologií, foto: Petr Šmerák, 3D Aréna

Doprovodný program výstavy byl letos velmi pestrý a hned první den zaujala návštěvníky módní přehlídka Fashion.STL, která publiku předvedla možnosti využití 3D tisku při tvorbě šperků, oděvních doplňků, bot a podobně.

Módní přehlídka, foto: ???

Druhý den pro změnu zpestřil oblíbený Souboj 3D tiskáren, ve kterém přímo před zraky návštěvníků soutěžní týmy tiskly v zadaném časovém limitu jednotný soutěžní model s cílem co nejkvalitnějšího tisku. Porota ve složeni Josef Doleček (Fillamentum), Tomáš Vít (3D-tisk.cz) a Petr Bláha (3D Aréna) měla letos velmi těžké rozhodování, protože soutěžní týmy podaly velmi dobré výkony a rozdíly mezi soutěžními výtisky byly mnohdy jen velmi nepatrné. První místo si odnesla tiskárna Ultimaker 2 Go soutěžního týmu 3D Print Station, na druhém se umístila Ultimaker 2+ týmu 3DWiser a na třetím pak Felix Pro 1 od NC Computers. Na dalších místech se pak umístily tiskárny Prusa i3 MK2 – 3D Print Station, Prusa i3 MK2 – Prusa Research a MakerBot Replicator 2 – MCAE Systems. V žádném případě se však nejedná o absolutní hodnocení, protože jiný model nebo jiný materiál by mohl pořadím zamíchat. Velkým překvapením byla tiskárna 3Dwarf Precision od českého vývojáře Futur3D, který si ze souboje odnesl zvláštní ocenění poroty.
Souboj 3D tiskáren, foto: Tomáš Vít, 3D-tisk.cz Model Make: Rook (autor: Make, CC BY SA), výška 50mm (u SLA tiskáren pak v menším, originálním měřítku) tištěný bez podpor, materiál PLA

Třetí a čtvrtý den se v konferenčním sále uskutečnila dvoudenní odborná konference jejíhož moderování se ujal Jan Homola (Nová Média), na které se posluchači mohli dozvědět odpovědi na otázky, co umí současné osobní 3D tiskárny, jak si vybrat tu správnou tiskárnu, jaký materiál zvolit pro daný účel, co zvládnou nadaní mladí 3D modeláři, jak se uplatňuje 3D tisk ve školách a mnohé další. Program konference byl plný zajímavých témat i hostů a kromě již zmiňovaného nabídl velmi otevřenou a nečekaně upřímnou panelovou diskusi, které se zúčastnili zástupci předních českých výrobců 3D tiskáren. Po oba dva dny konference si její účastníci odnášeli mnoho věcných cen v podobě tiskových materiálů od společností Fillamentum nebo eco3D a na dva šťastné čekala dokonce 3D tiskárna Finder od společnosti ABC3D.

Odborná konference, foto: Tomáš Vít, 3D-tisk.cz

Z mnoha míst slýcháme, že po splasknutí mediální bubliny přehnaných očekávání musí přijít stagnace 3D tisku, ale letošní 3dexpo ukazuje, že minimálně v ČR tomu tak není. U nás máme mnoho talentovaných vývojářů 3D tiskáren, několik výrobců kvalitních a mezinárodně úspěšných 3D tiskových materiálů a o náš trh mají zájem i zahraniční dodavatelé technologií 3D tisku. Hmatatelně se tak potvrdil obrovský potenciál technologie 3D tisku i její využití v praxi od kutilství a modelářství přes školství až po výrobu prototypů a funkčních součástí.