Fashion.STL 2015

Zúčastnili jsme se jedné zajímavé akce, která se kromě 3D tisku dotýká i světa módy.

Několik módních návrhářů se rozhodlo, že by bylo pěkné dostat 3D tisk i do jejich oboru. Tak vzniklo Fashion STL – módní přehlídka, kde se prezentují modely a doplňky vzniklé převážně technologií 3D tisku.

Na první pohled jde možná o nezvyklé spojení, ale i svět módy může těžit z výhod 3D tisku – rychlá a jednoduchá tvorba prototypů s možností průběžných oprav a vylepšování nebo možnost vyrobit i předměty, které lze jinými technologiemi horko těžko získat.

Modely na tuto módní přehlídku jsme tiskli i my – šlo o dva páry obuvi, pánské polobotky a dámské střevíčky. Pro tisk byl využit klasický i flexibilní materiál od firmy Fillamentum. Tento světoznámý výrobce prémiových tiskových vláken dokonce na základě našich podnětů vyvinul nový pružný materiál, který byl poprvé použit na tisk této obuvi. Stávající flexibilní materiály se totiž během prototypování ukázaly jako příliš měkké, a proto bylo nutné vytvořit materiál s větší houževnatostí. Oba páry obuvi se nakonec podařilo úspěšně vytisknout (po vyřešení mnoha dílčích problémů jako použití/nepoužití podpor, volby výplně a podobně) a byly 3. 10. 2015 prezentovány na módní přehlídce.

Pro nás jako realizátory těchto výtisků to představovalo poměrně zajímavou zkušenost, kdy jsme si vyzkoušeli tisk i jiných, než jen technických a konstrukčních dílů (které v naší práci převažují :-).